FA'n Cup 2011, 6. august 2011

Klik på billederne for at forstørre dem.

FA'n Cup 2011
Jan og Kasper bliver interviewet til 6'eren.

FA'n Cup 2011
Selvom det ser ud som om, folk hænger lidt med hovederne, så skyldes det bare træthed efter endnu en sejr...!

FA'n Cup 2011
Vores holdleder og dagens topscorer, Michael A.

FA'n Cup 2011
For første gang nogensinde er vi i semifinalen og skal møde Real Madrid.

FA'n Cup 2011
En Real Madrid-spiller afslutter, men Jan holder buret rent i endnu en kamp.

FA'n Cup 2011
Turneringens bedste målmand!

FA'n Cup 2011
Spillere og tilhængere hviler ud mellem to kampe.

FA'n Cup 2011
Årets holdbillede med Dan, Henrik, Karsten og Martin i bagerste række fra venstre. I midten er det Michael A. og Jan, mens Kasper ligger henslængt på græsset.

Til at begynde med havde vi en trup på ti spillere, men på selve dagen var vi nede på syv, som bestod af Jan, Dan, Martin, Henrik, Karsten, Kasper og Michael A. Uden reserver og med fire svære kampe i sigte var taktiken klar – et super kompakt forsvar og så slå til, når chancen bød sig. Lidt ligesom da Grækenland vandt EM i 2004 – ikke kønt, men effektivt. Vores holdopstilling, der blev brugt gennem hele turneringen, var Jan som keeper, Dan, Martin og Henrik i forsvaret, Karsten og Kasper på midtbanen og Michael A. som angriber. Dog byttede Jan og Martin plads i den sidste gruppekamp.

Inden turneringen gik i gang, var der den obligatoriske gennemgang af grupperne og reglerne. Endvidere var der to fyre fra 6'eren, som i forbindelse med den nye Premier League-sæson var der for at lave en lille reportage, hvor de filmede og foretog interviews. Alt dette vil blive lagt op på deres hjemmeside d. 13. august og måske også vist på 6'eren.

Der var to grupper; en med fire hold og en med fem hold. De to bedste hold i hver gruppe gik videre til semifinalen. Gruppe 1 bestod af Tottenham, Roma 1, Chelsea og Real Madrid, mens gruppe 2 var med Inter, Aston Villa, Roma 2, Blackburn og Liverpool.

Første kamp var mod de forsvarende mestre fra Inter, som allerede under deres opvarmning lignede et hold, som ville gentage sidste års succes. Inter havde bolden meget, men deres farligste forsøg i første halvleg stod Henrik for, da han ville sparke bolden væk og ramte vores egen overligger. Anden halvleg var ikke mere end et par minutter gammel, da Kasper tog sagen i egen hånd og nærmest tacklede sig gennem Inters forsvar og sikkert hamrede bolden forbi keeperen. Det fik Inter til at sætte os under et voldsomt pres, men med en super spillende Jan formåede de ikke at score, og vi vandt kampen 1-0.

Anden kamp var mod Blackburn, et hold vi var sikre på kunne tage point fra, da de ikke havde virket skræmmende i deres første kamp mod Roma 2, hvor de tabte 0-2. Endnu en gang viste Kasper, hvordan det skal gøres med sit andet mål i turneringen. Vi kunne godt have vundet større, bl.a. havde Michael A. en friløber, som han nok burde have scoret på, men Blackburn kunne ikke score mod Jan, og så var turneringens anden sejr i hus, og vi begyndte at kunne lugte en semifinaleplads.

Tredje kamp stod mod Roma 2, som i kampen forinden havde slået Inter 1-0. De havde ikke fået mere end 5-10 min. pause, før de skulle møde os, men det var svært at se i begyndelsen af kampen. Det var Roma, som startede bedst, men alligevel var det os, som kom foran, og endnu en gang var det Kasper, som stod for scoringen. Vi kunne dog ikke holde dem fra at score, og inden pausen fik de udlignet til 1-1. Efter pausen var det meget lige, men nu meldte trætheden sig hos Roma, og til sidst fik vi fik fortjent scoret ved Michael A. på godt forarbejde af Kasper. Nu var tredje sejr i hus, og samtidig var en billet til semifinalen for første gang nogensinde sikret.

Den sidste kamp skulle spilles mod Liverpool lige efter Roma-kampen. Vi var begge klar til semifinalen, så det var "kun" førstepladsen i gruppen, der var på spil. Martin var blevet en smule træt, så han skiftede plads med Jan, og det skulle senere vise sig, at han også kunne begå sig som markspiller. Det var os, som begyndte bedst og fortjent kom foran med en scoring af Michael A., assisten stod Dan for. Vi nåede ikke at være foran ret længe, før Liverpool havde udlignet. Det mente Jan så ikke var i orden, så da vi giver bolden op, ser han, at keeperen er langt ude af sit mål, og vælger at hamre på kassen – et skud, der ville få Ronald Koeman til at ligne en miniputspiller. Keeperen når knap nok at reagere, før bolden er i kassen til 2-1. Men vi kunne ikke holde føringen, og inden pausen havde Liverpool endnu en gang fået udlignet. Efter pausen var det tydeligt, vi ikke havde ret mange kræfter tilbage, så Liverpool scorede yderligere tre gange og vandt 5-2.

I semifinalen skulle vi møde Real Madrid. Kampen skulle spilles små 10 min. efter vores sidste gruppekamp. Ifølge journalisterne fra 6'eren så Real Madrid skræmmende gode ud og ikke nok med det, så havde de en trup på 12 spillere, så vi var ikke levnet mange chancer. Real Madrid startede også som lyn og torden, dog uden at blive rigtig farlige. Alligevel var det os, som kom foran, da en af Madrid-spillerne skulle spille smart med at jonglere med bolden og prøve at saksesparke bolden væk, men han ramte den skævt, og bolden røg ind mod mål i stedet. Her stod Michael A. fri og kunne elegant sætte indersiden på uden chance for målmanden. Det bør dog siges, at bolden havde været over sidelinjen, inden Madrid-spilleren saksesparkede den væk, men det kunne dommeren ikke se, så han dømte mål i stedet for. I resten af kampen pressede Real Madrid os længere og længere tilbage. De formåede dog ikke at udnytte deres mange chancer, men det var kun, fordi Jan stod endnu en super kamp. Kampen endte 1-0 til os, og Jan fik sit tredje 'clean sheet' i turneringen.

I finalen skulle vi møde Liverpool, som vi allerede havde tabt til én gang, men denne gang var der tale om finalen! Begge hold havde spillet med de samme syv spillere i hele turneringen, så det var flot, at vi begge nåede hele vejen til finalen. Det var Liverpool, der startede bedst og havde en del forsøg, dog uden at blive rigtig farlige. De få store chancer de havde, tog Jan sig kærligt af, og stik imod spil og chancer kom vi foran ved Michael A., som med sit fjerde mål kunne bringe os foran 1-0 – en føring, der holdt til pausen. Efter pausen var vores kræfter sluppet op, og Liverpool fik scoret to gange, så det hele endte med en 2-1 sejr til Liverpool.

Efter finale-kampen blev alle hold samlet, og præmierne kunne uddeles. Her blev Jan fuldt fortjent kåret til turneringens bedste målmand. Liverpool løb med pokalen, ligesom de havde turneringens topscorer med ti mål. Roma scorede turneringens flotteste mål, og Real Madrid havde turneringens bedste spiller. En stor ros til Inter for et super godt arrangement.

En super dag i Undløse, der skulle gå hen og blive rekordernes dag:

- Finaleplads
- 4 sejre (3 af dem i træk)
- 3 clean sheets (2 i træk)
- Vores målmand blev kåret til turneringens bedste

En stor tak til spillerne for en super indsats, men også en stor tak for opbakningen til vores medrejsende supportere.

Dagens målscorere:

- Michael A., 4
- Kasper, 3
- Jan, 1

All-time topscorerlisten:

- Anton, 7
- Kasper, 5
- Michael A., 4
- Christian, 2
- Jimmy, 1
- Henrik, 1
- Andreas, 1
- Allan, 1
- Teit, 1
- Karsten, 1
- Jan, 1
- selvmål, 1

Se den video 6'eren producerede fra FA'n Cup, som blev vist i en af deres Premier League-udsendelser senere på måneden: